جوش دور - بقلم آقای دکتر رشیدی

 

جوش دور

تاسوعای امسال (1392) نیز به رسم همه ساله راهی طغرالجرد شدم که در مراسم عزاداری شب و روزعاشورا بویژه درمراسم جوش دور شرکت نمایم.

برغم بروز برخی از اختلافات و چالش های نامطلوب بین هیئت های غزاداری در سالهای اخیر هنوز اخلاص و صفای همه هیئت های غزاداری طغرالجرد مثال زدنی است و از دست دادن مراسم عزاداری در یک سال، حسرتی تا محرم سال بعد به دنبال دارد.

مراسم جوش دور شب عاشورا که به رسم دیرین و به همان شیوه سنتی در پایان مراسم عزاداری و نوحه و مرثیه خوانی در آخر شب برگزار و با طلب فاتحه برای همه کسانی که در برپایی مراسم عزاداری و احداث اماکن مذهبی از چندین نسل قبل نقش داشته اند بویژه خاندان سادات، اهل علم(آخوندها) و خوانین منطقه که اجداد آنها به شاهرخ خان افشار، حاکم(گویا با مروت) طغرالجردی اصل کرمان می رسد، خاتمه می یابد که در ای خصوص در نوشته قبلی منتشر شده در همین وبلاگ، تحت عنوان: "پوست آهو یا طغرالجرد در گذر تاریخ" شرح مختصری به رشته تحریر درآمد (گرچه نیاز به بازنگری و اصلاح دارد).

امسال هم به رغم عود مشکل دیسک کمر، بنا به علاقه دیرین، در مراسم جوش دور شرکت کردم ولی به علت فشار درد کمر بیش از سه دور نتوانستم ادامه دهم.

از قضا در پایان دور سوم برای استراحت در جلو جایگاه کنار آقای جواد رشیدی فرزند حاج علی نشستم که مصاحبت با ایشان بسیار پر برکت بود به قول معروف : "یکی نغز بازی کند روزگار که بنشاندت نزد آموزگار" .

 وقتی که صحبت از پوست آهو و شجره نامه  مردم طغرلجرد به میان آمد، با شنیدن سخنان ایشان متوجه شدم که سالهای زیادی است که بحث تاریخ طغرالجرد و شجره نامه ها را با دقت و مطالعه کتب تاریخی متعدد دنبال کرده و اطلاعات  خوب و دقیقی در این خصوص دارد و حتی در مورد مطالب کتب تاریخی هم بررسی های جامعی بعمل آورده و نقدها و نقطه نظرات علمی و مستندی دارد .

با کمال تعجب برغم ظاهر ساکت و آرام ایشان متوجه شدم اطلاعات بسیار ارزشمند و گفتنی در مورد زادگاهمان طغرالجرد دراختیار دارد و به قول معروف "جهانی است بنشسته در گوشه ای". خوشبختانه ایشان اعلام داشت که مطالب خود را مکتوب نموده است و مترصد است چنانچه شرایط مناسب فراهم شود آن را چاپ نماید.

 از ایشان درخواست کردم که هرچه زودتر مطالب را به حافظه چاپ بسپارد و کتابی به نام تاریخ طغرلجرد منتشر نماید که البته ایشان ضمن اظهار تمایل به  مشکلات در پیش رو برای انجام این کار اشاره داشت.

بنده به ایشان قول دادم که به سهم خود اگر کاری از دستم برآید کمک نمایم. انتظار می رود سایر دوستانی که به این امر علاقه دارند از هر گونه همکاری و ترغیب ایشان به اتمام این کار و نشر این اثر ارزنده دریغ ننمایند. 

حسین رشیدی  27/8/92

/ 2 نظر / 65 بازدید
ع

جناب صیفوری عزیز سلام. بنده شما را می شناسم و شما هم مرا می شناسید، البته از حدود 25 سال پیش هم را ندیده ایم. تاریخ طغرالجرد خوب است به دو مقطع از پیدایش تا انقلاب و از انقلاب تا پایان دفاع مقدس تقسیم شود. نکند سراغ آثار باستانی و شجره نامه بروید ولی تاریخ پر بار انقلاب و دفاع مقدس یادتان برود.

التماس دعا باتشکر از دست اندرکاران این صفحه