پیامها و نظرات مسئولان وقت در خصوص شهرستان شدن کوهبنان وبخش شدن طغرالجرد

پیامها و نظرات مسئولان وقت در خصوص شهرستان شدن کوهبنان وبخش شدن طغرالجرد

 

پیام حجت الاسلام و المسلمین جعفری امام جمعه کرمان

حجه الاسلام و المسلمین مجید انصاری معاون حقوقی و پارلمانی رئیس جمهور

دکتر سید طه هاشمی، معاون سازمان میراث فرهنگی و گردشگری

دکتر امیری نماینده مردم شهرستان زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی

حجه الاسلام بابائی، امام جمعه شهرستان زرند

پیام امام جمعه کوهبنان به مناسبت ارتقاء این منطقه به شهرستان

شفیعی فرماندار کوهبنان

مهندس فرشاد معاون سیاسی امنیتی استانداری

محمد تقی زاده رئیس سازمان آموزش و پرورش استان کرمان

سیف الهی مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان کرمان

 

در پیام حجت الاسلام و المسلمین جعفر:

پیام حجت الاسلام و المسلمین جعفری امام جمعه کرمان

ی امام جمعه کرمان خطاب به مسئولان شهر جدیدالتأسیس کوهبنان عنوان شد

امید است با تلاش مضاعف مسئولان و فرماندار محترم کاستی های کوهبنان جبران شود

با تصویب هیأت محترم وزیران و ارتقای شهر کوهبنان به شهرستان، این شهرستان جدیدالتأسیس روز 21 بهمن ماه 1383 روزی بیادماندنی را در تاریخ خود ثبت خواهد کرد. به همین مناسبت حجت الاسلام و المسلمین سید یحیی جعفری امام جمعه محترم کرمان پیامی بدین شرح صادر کرد که متن کامل پیام در ذیل از نظرتان می گذرد:

بسمه تعالی

با عرض تبریک به مناسبت دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی به تمام مردم شریف استان کرمان به ویژه به برادران و خواهران کوهبنانی که از نعمت نجابت و اصالت و تدین و ولایت برخورداند و تشکر از مسئولان محترم استان کرمان که کوهبنان را از نظر تقسیمات کشوری ارتقاء بخشیده و مورد عنایت خاص قرار داده اند. چند نکته و توصیه را یادآور می شوم:

1- در گذشته آنطور که باید و شاید به کوهبنان توجه نشده است نه در بعد کشاورزی و نه سایر ابعاد که امید است با تلاش مضاعف مسئولان و فرماندار محترم جبران شود.

2-  به فرماندار و دیگر مسئولان محترم کوهبنان یادآور می شوم برای خاطر رضایت حق و مردم حرکت کنند نه رضایت خط و جریان.

3-  تعامل صحیح و قوی با مردم و بخصوص روحانیت منطقه و بویژه امام جمعه محترم کوهبنان از دیگر توصیه های اینجانب است، که همیشه خیر و سعادت مردم این خطه را از خداوند مسئلت می نمایم.

سید یحیی جعفری- امام جمعه کرمان

 

 

حجه الاسلام و المسلمین مجید انصاری معاون حقوقی و پارلمانی رئیس جمهور

ارتقای شهر کوهبنان به شهرستان و دهستان طغرالجرد به بخش با توجه به جایگاه شهرستان و بخش در عنوان تقسیمات کشوری مطمئناً موجب جذب امکانات بیشتر و توسعه مناسب تر این منطقه خواهد شد.

حجه الاسلام و المسلمین مجید انصاری با بیان این مطلب گفت: از آنجا که حضور فرمانداران و بخشداران در شوراهای منطقه ای و استانی در تخصیص اعتبارات و تصویب طرح ها و پروژه ها و پیگیری امور نقش سازنده و تعیین کننده ای دارد و طبعاً ارتقای سطح شهر کوهبنان به شهرستان می تواند موجبات دفاع قاطع و مناسب تر از حقوق مردم این منطقه شود و سهم شایسته و مناسبی از اعتبارات استانی و ملی را به خود اختصاص دهد.

وی افزود: لذا بر اساس شاخص هایی که در قوانین و مقررات و بودجه های سالانه و برنامه توسعه چهارم و سند چشم انداز 20 ساله که برای هر شهرستان و هر بخش لحاظ شده، شهرستان کوهبنان و بخش طغرالجرد می توانند از امکانات و اعتبارات بیشتری برخوردار شوند.

نماینده مردم زرند در مجالس اول و سوم گفت: در یک جمله باید عرض کنم که ارتقای سطح کوهبنان به شهرستان به توسعه بیشتر و بهتر منقه کمک خواهد کرد و این ارتقاء هیچ اثر منفی ای بر توسعه شهرستان زرند نخواهد گذاشت.

وی افزود: زرند از شهرستانهای معتبر و دارای امکانات بالقوه و وسیعی در استان است و سهم خودش را از اعتبارات و وجوه دولتی چه در سطح ملی و چه در سطح استانی خواهد داشت و ارتقای کوهبنان باعث نخواهد شد که چیزی از امکانات و اعتبارات زرند کم شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: معتقدم که مسئولان دو شهرستان زرند و کوهبنان با تعامل و همکاری متقبل قادر خواهند بود با قدرت بیشتر و امکان چانه زنی مناسب تر در شوراهای منطقه ای و استان دفاع مناسب تری از منافع کلی مردم منطقه داشته باشند.

وی افزود: طبعاً تعریفات تقسیمات کشوری به معنای جدائی طبیعی و مطلق این مناطق از یکدیگر نیست لذا به هر میزان که قدرت سیاسی و چانه زنی بیشتری در مدیریت استانی برای منطقه تعریف کنیم در نهایت به نفع کل منطقه خواهد بود.

انصاری افزود: ارتقای سطح کوهبنان علاوه بر محاسن یاد شده باعث خواهد شد تا مسئولان دو شهرستان زرند و کوهبنان با توجه به کاهش جمعیت و محدود شدن حوزه استحفاظی آنان رسیدگی سریعتر، مطلوب تر و دقیق تری به مشکلات مردم داشته باشند. وی در بخش دیگری از سخنانش و با اشاره به طرح اولیه تقسیمات کشوری برای ارتقای سطح کوهبنان گفت: طرح اولیه تقسیمات کشوری که برای منطقه کوهبنان و طغرالجرد تهیه شده بود دارای اشکالات جدی ای بود چرا که در این طرح برخی معادن از شهرستان زرند جدا شده بود که بر این اساس امکان داشت نگرانی هایی در میان مردم زرند بوجود آورد اما ما این بحث را در کمیسیون حقوقی دولت و معاونت حقوقی ریاست جمهوری پیگیری کردیم که بر اساس آن اصلاحات جدی ای به عمل آمد و مقرر شد معادنی که به طور طبیعی در حوزه آبریز شهرستان زرند قرار دارد در زرند باقی بماند و در واقع یک توزیع عادلانه ای در این بحث صورت گرفت.وی در پایان این گفت و گو گفت: یکی بودن حوزه انتخابیه دو شهرستان زرند و کوهبنان در انتخابات مجلس شورای اسلامی و برخورداری از نماینده ای فکور، دانشمند، فعال و معتبر یعنی جناب آقای دکتر امیری دو شهرستان را قادر خواهد ساخت که با پیگیری واحد و مدیریتی ایشان امکانات و اعتبارات بیشتری برای هر دو شهرستان جذب شود و هر دو شهرستان با تعامل با یکدیگر گام های قوی تری در توسعه بردارند.

 

 

دکتر سید طه هاشمی، معاون سازمان میراث فرهنگی و گردشگری

این اتفاق خیلی زودتر از این می بایست صورت می گرفت

با توجه به ظرفیت ها و پناسیل های موجود منطقه خیلی زودتر از این می بایست ارتقای شهر کوهبنان به شهرستان کوهبنان و دهستان طغرالجرد به بخش طغرالجرد صورت می گرفت.

دکتر سید طه هاشمی ضمن بیان مطلب فوق به خبرنگار ما گفت: اگر به شاخصه های که برای ارتقای سطح مناطق جغرافیایی مورد نیاز است توجه کنیم، می بینیم که همه شاخصه ها در منطقه کوهبنان وجود دارد.

وی افزود: قدمت شهرستان کوهبنان و سابقه تمدن و تاریخی منطقه کوهبنان و طغرالجرد که بر اساس سنگ نوشته های موجود، قدمتی 5000 ساله را با خود به همراه دارد و با توجه به پناسیل های موجود منطقه و منابع زیرزمینی و نیروی انسانی فعال و تأثیرگذار در معادلات سیاسی و اجتماعی استان این تحول خیلی زودتر از این می بایست صورت می گرفت. وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به بحث تأثیرگذاری ارتقای کوهبنان به شهرستان بر توسعه سایر مناطق گفت: معمولاً مناطقی که ارتقای سطح پیدا می کنند نوعاً باعث رونق منطقه و مناطق اطراف می شود.

وی افزود: ارتقای سطح کوهبنان نه تنها بر توسعه زرند بلکه بر توسعه سایر مناطق اعم از راور و یزد و غیره نیز تأثیر مستقیم دارد.

نماینده مردم قم در مجلس پنجم افزود: لذا دو شهرستان زرند و کوهبنان می توانند در تعمال با هم و جذب امکانات فرااستانی و استانی در رونق اقتصادی منطقه مؤثر باشند. وی افزود: طبیعی است که این ارتقاء توان جذب نیروهای کارآمد را بیشتر خواهد کرد. خصوصاً در مباحث تولیدی که در سطح ملی به زرند توجه اساسی ای صورت نگرفته که با ارتقای این منطقه به شهرستان می تواند جبران گذشته کند.

هاشمی افزود: می توان با استفاده از این فرصت و به کارگیری مدیران شایسته و لایق خدمات ارزنده ای به مردم خوب و خونگرم و انقلابی منطقه که زحمات و خدمات فراوانی چه قبل و چه بعد از انقلاب به نظام اسلامی کرده اند انجام داد.

ایشان در بخش دیگری از سخنانشان با توجه به آثار باستانی موجود در منطقه کوهبنان و طغرالجرد گفت: از رسالت های اساسی سازمان شناسایی، احیا و مرمت مراکز باستانی و آثار تاریخی منطقه و حفاظت از آنهاست که با توجه به ارتقای سطح منطقه به شهرستان سازمان میراث فرهنگی با بذل توجه ریاست محترم سازمان جناب آقای مرعشی درصدد است با مستقر کردن نمایندگی این سازمان در منطقه اقدامات ارزنده ای در جهت حفظ و مرمت آثار باستانی و گسترش مناطق گردشگری را انجام دهد.

 

  

دکتر امیری نماینده مردم شهرستان زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی

امیدواریم با شهرستان شدن کوهبنان زمینه سرمایه گذاری در این منطقه فراهم گردد

به بهانه افتتاح شهرستان جدید التأسیس کوهبنان در منطقه زرند، در این خصوص گفت و گوی کوتاهی با دکتر امیری نماینده مردم شهرستان زرند در مجلس شورای اسلامی انجام دادیم که نظر خوانندگان محترم را بدان جلب می کنیم.

جناب آقای دکتر امیری نظر شما درخصوص تبدیل شدن شهر کوهبنان به شهرستان چیست و این اتفاق چه تأثیری بر توسعه منطقه خواهد گذاشت؟

یکی از راههایی که در جهت توسعه منطقه از سال 80 مورد بحث و بررسی قرار گرفت، بحث شهرستان شدن کوهبنان بود که در انجام این اقدام با مشکلات فراوانی روبرو شدیم و در واقع باید این نکته را متذکر شوم که تقسیمات کشوری یکی از سخت ترین اقدامات می باشد و ارتقاء یک بخش به شهر و یا شهرستان نیز با چالشهای فراوانی روبرو می باشد.

در ابتدا بحث شهرستان شدن کوهبنان با مشکل تراکم جمعیتی و مساحت روبرو بود که خوشبختانه با سعه صدر شوراهای منطقه، شوراهای طغرالجرد، کوهبنان، دشتخاک، جلال آباد و یزدان آباد و همچنین با همکاری استانداری مشکلات موجود در این مسیر را حل کردیم و سعی نمودیم تا پروژه اشتغالزایی را در منطقه مد نظر داشته باشیم که در استای این طرح اقدام به جذب سرمایه گذاران متعددی از یزد، کرج و تهران به این مناطق نمودیم ولی بدلیل کاستی هایی در زیربناها با سرمایه گذاری از سوی این سرمایه گذاران موافقت نمیشد اما امیدواریم تا با شهرستان شدن کوهبنان بر روی زیرساختها بیشتر کار شود و زمینه های سرمایه گذاری فراهم گردد.

در طول 4 سال گذشته افتتاح 13-14 اداره در کوهبنان کمک بزرگی در راستای شهرستان شدن کوهبنان انجام شد اما در واقع علت به ثمر نشستن این هدف همکاری مردم زرند و کوهبنان و طغرالجرد و همچنین مردم بخشی از دهستان دشتخاک می باشد.

نقش تعامل و ارتباط مسئولان دو شهرستان را در توسعه منطقه چگونه ارزیابی می کنید و در این خصوص چه توصیه ای دارید؟

قطعاً باید تعامل کامل وجود داشته باشد و یکی از اهدافی که در این پروسه با کریمی استاندار کرمان دنبال می کردیم، این بود که موجبات خصومت میان مردم کوهبنان و زرند ایجاد نشود و مسئولین با تعامل و دلسوزی کامل کمک کنند تا شهرستان جدیدالتأسیس کوهبنان روی پای خود بایستد که برای رسیدن به این هدف نیاز به همکاری مسئولین زرند داریم. در واقع شهرستان شدن کوهبنان هیچ خللی در توسعه منطقه زرند نخواهد داشت.

چه برنامه هایی برای جبران کاستی ها و عقب ماندگی های شهرستان جدید التأسیس کوهبنان و بخش طغرالجرد دارید؟

پارامترهای زیادی مانند گازرسانی، ایجاد راه آهن، فرودگاه و در توسعه منطقه مؤثر است و امیدواریم که شهرستان شدن کوهبنان باعث شود زیرساختها در شهرستان فراهم شود و بتوانیم سرمایة سرمایه گذاران خصوصی و دولتی را در آن منطقه جذب نمائیم. در نهایت امیدواریم با کمک فرماندار وتلاش و کوشش ما کم کم توسعه صنعتی در کوهبنان بوجود آید و در واقع برای رسیدن به این هدف نیازمند فرهنگ سازی در منطقه نیز می باشیم.

 

 

حجه الاسلام بابائی، امام جمعه شهرستان زرند

امیدوارم چشم انداز خوبی در جهت توسعه اقتصادی، فرهنگی و علمی کوهبنان داشته باشیم

حجه الاسلام بابائی، امام جمعه شهرستان زرند از کوهبنان بعنوان شهری با سابقة تاریخی کهن که عرفای بزرگی را در دامان خود پرورش داده است یاد کرد و گفت: این شهر دارای شخصیت های مهمی در کل کشور است که امیدواریم با یاری فرمانداری و دو بخش تابعه اعتباراتی را جذب دانشگاهها و ادارات نمائیم.

حجه الاسلام بابائی با اشاره به صعب العبور بودن مسیر کوهبنان با مرکز شهرستانهای مجاور، تأسیس فرمانداری در این شهر را مهم ارزیابی کرد و افزود: با ارتقاء کوهبنان به شهرستان مردم برای انجام امورات اداری خود ملزم به پیمودن این راهها نیستند و در خود شهرستان کارهای اداری خود را انجام می دهند.

امام جمعه زرند در خصوص تأسیس مراکز آموزش عالی در کوهبنان گفت: از قبل تلاشهای برای تأسیس دانشگاههای پیام نور، آزاد اسلامی، صنعتی و پرستاری صورت گرفته است.

وی افزود: از دیگر اقدامات تأسیس بیمارستانی مجهز توسط دانشگاه علوم پزشکی خواهد بود.

حجه الاسلام بابائی کوهبنان را دارای جامعه فرهنگی ارزشمندی عنوان کرد و اضافه نمود: با پیشینه خوبی که این منطقه در مسائل عرفانی و علمی دارد، تعامل و همکاری با تمامی مناطق و مراکز علمی و فرهنگی را نیز دارا می باشد.

وی در پایان با تبرک به مردم کوهبنان، اظهار امیدواری نمود چشم انداز خوبی در جهت توسعه اقتصادی، فرهنگی و علمی کوهبنان داشته

/ 0 نظر / 18 بازدید