طغرالجرد

زادگاه ما

امکان سنجی توسعه و پیشرفت در بخش طغرالجرد
ساعت ۱٢:۳٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٩ شهریور ۱۳٩٢   کلمات کلیدی: امکان سنجی توسعه ،پیشرفت

 

"امکان سنجی توسعه و پیشرفت در طغرالجرد"

بنا هست  در این نوشته به مهمترین مبحث در خصوص زادگاهمان اشاره شود و آن موضوع "امکان سنجی توسعه و پیشرفت در طغرالجرد" می باشد.

چرا این "عنوان " انتخاب شده است و یعنی چه؟

از امکان سنجی " سنجش امکان  پیشرفت و یا عدم امکان پیشرفت" در این  بخش  منظور می باشد. چون بسیاری از دوستان با تجربه وصاحب نظر ،آن را ناممکن میدانند.

بدون شک همه  طغرالجردیها دوست دارند که زادگاهشان آباد ،سرزنده ،بانشاط و بالنده باشد .

شاید بشود افراد و دیدگاه ایشان را به سه دسته تقسیم کرد:

- گروهی که آنرا در حال پیشرفت می بینند ایشان به دلائل ،مصادیق و نمونه هایی اشاره میکنند که مبین رشد مداوم است. (بخش شدن - اصلاح شبکه ها - گاز رسانی و....)

- گروهی که بخش را در حال انحطاط و زوال می بینند  ولی معتقد به اصلاح وضع موجودند و  توسعه آن را ممکن میدانند.

- و گروهی  بخش را در حال انحطاط و نابودی دانسته و هیچ امیدی به اصلاح وضع موجود ندارند موانع مختلف و لاینحلی را فهرست میکنند و امکان تغییر موانع را ناممکن بلکه محال میدانند و  دندان زادگاه و برگشت به آن را حتی در ایام تعطیل کنده اند.

این اجمالی از تفاوت دیدگاهها بود که عرض شد . شرح و بسط این نظرات و پرداخت تفصیلی و ارائه مصادیق هر یک باعث اطاله کلام و خروج از موضوع اصلی است.

پیش نیاز مطلب طرح یک سوال اساسی است و آن این است که وقتی که در بستر و گذر زمان  "حال و پیشینه ی "طغرالجرد را تحلیل و بررسی میکنیم آیا سمت و سوی حرکت به سمت رشد ، تعالی و آبادانی است و یا به سمت اضمحلال ، ویرانی ، خرابی و متروکه شدن است؟ 

برای درک بهتر سوال :

تغییر و تحولات طغرالجرد را مثل سایر مناطق شاید حول مبانی ، محورها و  علل و عوامل ذیل بتوان تقسیم کرد:

1- تغییر و تحولات طغرالجرد بر مبنای اشتغال:

....و.....باید چنین باشد که  ویژگی اقلیمی ،جاذبه ها ، امکانات و منابع طبیعی علت سکونت اجداد ما در این منطقه باشد.

ویژگی اقلیمی منطقه طغرالجرد بستر ، قابلیت و امکان زندگی و توجه پیشینیان را دارا بوده است.

آب و هوای مناسب تنها خصوصیت و انگیزه برای انسانی که در چندین قرن قبل عزم سکونت در نقطه ایی را میکرده متصور است.

و این نقطه مرتفع با رشته کوهها و  بلندای قله ی کوههای طغرالجرد و هشونی اش  ابرهای پر برف و باران را  به سوی خود میکشید و سردی و خنکی هوا را باعث میشد و  تعداد زیادی چشمه ، قنات ، و رود را بوجود می آورد و حتی منشا آب در شعاع وسیع و غیر قابل باوری گردید.

اشتغال مردم از ابتدا ی تاریخ چندین قرنی سکونتشان تا .......کشف و استخراج منابع معدنی زغالسنگ در دهه چهل وابسته به کشاورزی ،دامپروری و تولید کلیه مایحتاج عمومی توسط  کلیه منابع انسانی و حیوانی اعمم از زن و مرد و کودک و جوان و پیر و چهار پایان و پرندگان بود.

استقلال تقریبا کامل اقتصادی با تکیه بر ویژگی اقلیمی

قنوات متعدد ، کاریز ، آب انبار ، سنگ نوشته هایی که بعضا به غارت رفتند ، نشان های وابستگی و دلبستگی اجداد ما برای تلاش جهت تداوم زندگی

تا اینکه ....

دهه چهل شد.

کشف وا ستخراج زغالسنگ نه تنها شیوه اشتغال بومیان را تغییر داد بلکه اقوام و نژادهای مختلفی را از سراسر کشور متوجه خود ساخت و ساختار منطقه را که بر ویژگی های اقلیمی استوار بود در هم ریخته و بلکه تخریب نمود و ساختاری بر پایه فعالیت های معدنی را بنیان نهاد. با ویژگیها و خصوصیات و دستاوردهای متفاوت. 

 

ادامه دارد...


اثرات و دستاوردها و پیامدهای زغالسنگ بر منطقه طغرالجرد  نیز متفاوت است برخی آن را مثبت و گروهی منفی میدانند.

بنده نیز دلایل بیشماری از نتایج و دستاوردهای مثبت آن را می تواند فهرست کند و لی در دراز مدت اثر آن را بر کل منطقه ی طغرالجرد ، کوهبنان ،راور ،دشتخاک زیانبار میداند . زیانی که چون نفعش محدود به 4، 5 دهه نخواهد بود و قرن ها بلکه تا آخر عمر دنیا بر جای خواهد ماند.

به هر حال   و به عبارت دیگر می توان گفت که زغالسنگ منطقه فرصتی بود و تهدیدی. و می شد و می شود در زمان فرصت بخشی از تهدیداتش را جبران نمود ولی  تهدید تخریب ساختار اقلیمی و زیست محیطی تقریبا غیر ممکن است.  این ویژگی اثر مثبت و منافعش تا آخر عمر دنیا می توانست پا بر جا باشد و لی با تداوم  استخراج زغال و گسترش آن به سایر آبادیهای منطقه قنوات آب در معرض تهدید جدی و قطعی می باشد.

2- تغییر و تحولات طغرالجرد به علل وقوع انقلاب سال 57 و پس از آن

انقلاب سال 57 و استقرار جمهوری اسلامی بر کل منطقه و جهان تاثیر گذاشت در طغرالجرد که جای خود دارد. ولی از آنجا که میخواهیم تغییر و تحولات طغرالجرد را رصد کنیم تا به امکان و یا عدم امکان توسعه آن برسیم این عامل را در طغرالجرد ارزیابی می کنیم.

انقلاب سال 57 که سازگار و در جهت عقیده و آرمان اکثریت مردمان این منطقه بود و بلکه به سهم خود بر سایر مناطق و مردم مهاجر کیانشهر نیز اثرگزار بود بیشترین اثر را بر خود منطقه به جای گذاشت .

تغییر دست اندرکاران و مدیران و هم زمان با به اوج رسیدن رشد جمعیت و همچنین اوج و بلوغ فعالیت های معدنی در دهه شصت ، اوج دگرگونی در همه ابعاد و ساختارهای اجتماعی ، سیاسی ، اقتصادی ، اشتغالی و.... بوجود آمد. چنان وضعیتی ایجاد شد که از زمان رژیم قبل و تا پایان دهه هفتاد همه مسئولین بلند پایه کشور اگر به استان کرمان می آمدند حتما در جمع کارگری منطقه پابدانا نیز می آمدند. سفر شاه و فرح پس از انقلاب و روسای جمهور از بنی صدر تا پایان  دولت نهم و دهم .

در دهه شصت و هفتاد اوج  شلوغی و ازدحام  جمعیتی در منطقه وجود داشت و دبستان - راهنمایی و دبیرستان در طغرالجرد و کیانشهر  دایر و گاهی هر کلاس به چند شعبه میرسید چیزی که هم اکنون در طغرالجرد تقریبا تعطیل و در کیانشهر به حداقل افراد رسیده است.

3- تغییر و تحولات بخش با تغییر مدیریت کشور از اصولگرایی به اصلاح طلبی و بلعکس

در اواخر دهه شصت و انجام خصوصی سازی رویه انجام فعالیت های معدنی بکلی دگرگون شد و تقریبا اکثر قریب به اتفاق مهاجران با پایان سنوات خود به زادگاهشان برگشتند و هم اکنون فعلیت های معدنی و اشتغال در این منطقه با یک نگاه از نگهبانی بالا تا به پایین و کانتین ها و چهار طبقه ها و  بهداری ها و آتشنشانی -تعمیرگاهها - مراکز ورزشی هر فردی را متوجه افول زود هنگام این نوع از اشتغال خواهد ساخت.

و پرداختن به دوران های روسای جمهوری آقایان هاشمی - خاتمی و احمدی نژاد و کارگردانان در عرصه سیاسی و اجتماعی وقت و دستاوردهای عملکرد هر یک سبب اطاله کلام است.

4- تغییر و تحولات بخش بر مبنای تقسیمات کشوری

یکی از مهمترین ارکان قابل بحث تغییر و تحولات طغرالجرد بر این مبناست . میشود مقاله ای تحقیقی و مستدل در این خصوص ارائه داد که از آغاز  سرشماری نفوس و  جمع آوری آبادیها توسط ارتش تا کنون طغرالجرد چه تغییراتی را طی کرده است اما آنچه را که اجمالا می توان گفت  با بخش شدن  طغرالجرد از حیث وسعت هرچه کوچکتر شده است و اگر در جایی معدنی پیدا شد آنجا هم از طغرالجرد تفکیک گردیده است(سنگ آهن نجف آباد و برخی از معدن زغالسنگ)

نتیجه و پیشنهاد:

با عطف توجه به مطالب معروض شده می توان نتیجه گرفت که کشف و استخراج معادن زغال  در دراز مدت به زیان قطعی این منطقه بوده و خواهد بود. چرا که ارمغان آن خرابی ویژگی بکر طبیعی و اقلیمی و خشکیدن قنوات آبادیها و فرو رفتن آب آنها در داخل تونل ها و آبکشی توسط بخش معدنی در حال و عدم امکان استفاده از این آب ها در قرون آینده است که معادن متروکه شده و ایمنی ندارند. و همچنین کشف معدن سنگ آهن نیز به زیان ما بود چرا که آنرا از ما گرفتند و حتی حاضر به احداث راهی که به طغرالجرد ربط پیدا بکند هم نیستند!!!؟.

معیارها و شاخص های  سنجش رشد - عمران - توسعه و پیشرفت (شاخص جمعیت  بهداشت - اشتغال - آموزش و اقتصاد) مبین  زوال و اضمحلال تدریجی بخش می باشد .

حال آیا لازم است که فرزندان قابل این خطه فکری برای نجات زادگاهشان بکنند یا خیر؟

اگر جوابشان خیر است (که بعید میدانم کسی چنین نظری داشته باشد)دلایل بیشمار عاطفی - احساسی - عقلانی - ملیتی و مذهبی ما را دلالت  می کند که طغرالجرد باز هم  در تاریخ جغرافیای ایران بماند.

و ..... میدانم که همه جوابشان مثبت و خواستشان بالندگی و سر زندگی در طغرالجرد است .

برای تحقق این منویات چه باید کرد؟

پیشنهاد بنده ایجاد تیمی کارشناسی است تا

1- مسئله را خوب بشناسد و از زوایای گوناگون به آن نگاه کند یعنی تعریف و تبیین کند که دقیقا به دنبال چیست و به دنبال چه باشد؟

2- فرصت ها و تهدیدات شناسایی شوند و انواع فرضیات و برنامه های اجرایی و عملیاتی ارائه شود.

3- اجرایی ترین و کم هزینه ترین (به لحاظ وقت و سرمایه)برنامه  در دستور کار قرار گیرد

4-  انجام فعالیت ها مرحله بندی و زمانبندی شده انجامشان به افراد قابل و مناسب و طی زمان معین  واگذار گردد

5- این فعالیت ها دارای وجه اشتغالی _ اقتصادی برای ایجاد انگیزش باشند.