طغرالجرد

زادگاه ما

پابدانا (pabdana)
ساعت ٤:۱۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۸ اسفند ۱۳٩٠   کلمات کلیدی:

بسیاری از دوستان می پرسند پابدانا یعنی چی ؟ وچه کلمه ایست؟

با بررسی صورت گرفته این اسم  بعد از اتمام مراحل اکتشاف معادن و آغاز  عملیات استخراج معادن زغالسنگ پیدا شده و تغییر و اصلاح شده ی پا  پدن است.

قبل از اکتشاف و استخراج معادن زغالسنگ کل این منطقه ی مرتفع و کوهستانی که الان  معادن اولیه و بزرگ زغالسنگ در آن قرار دارد بعنوان تنگل طغراجه معروف بوده است.

همانطور که در مطالب قبل و به نقل از منابع و مراجع اشاره شده عنوان گشت منبع تامین آب مناطق راور ، طغرالجرد و کوهبنان این رشته کوههای برف گیر که به کوه طغرالجرد و هشونی معروفند شناخته شده است و البته چشمه های آب زیادی در دامنه همین کوهها نیز جریان داشته است.(کمسار ، هشونی بالا ، هشونی پایین ، درکرو....)

دو چشمه آب یکی در محل چهار طبقه ها و دیگری در باغی که در همان نزدیکی و در پایین جاده قرار دارد وجود داشته است .که آب محل چهار طبقه های بالا نیز به باغی تفریحی در زیر همان محل مورد استفاده قرار گرفت. 

این دو چشمه در مالکیت گروهی از صیفوری های طغرالجرد (با بنده نسبتی ندارند) بوده که شرکت ذغالسنگ آن دو را بعلت اینکه در متن عملیات معدنی قرار داشته اند ، از ایشان خریده است.

میگویند پابدانا بر گرفته از نام این دو محل است که بعنوان پاپدن(papeden) بالا و پاپدن پایین معروف بوده اند.

و اما چرا پاپدن؟

پدن (peden)؛ یکی از بوته های قوی و بلند آن منطقه است که در کنار بوته های دوربون و غیچ یا قیچ شناخته میشده اند. در تصویر زیریک بوته پدن وبوته های دوربون نیز دیده می شود.

این سه بوته و شاخه های خشک درختان در آن روزگارکه ما نیز به یاد داریم  منبع اصلی تولید حرارت برای گرم شدن و پخت و پز مورد استفاده بوده اند.

پا (pa)؛ این کلمه هم از کلمات رایج و مصطلحی است که هنوز استفاده میشود که اشاره ای به زمان و مکان  دارد که کلمات مشابه آن مثلا کسی که در مکانی بنام تیتو هست میگویند پاتیتو و یا فردی که همراه آب است برای آبیاری میگویند پا آبه ، یا مثلا میگویند پا بار-پاچنار- پاچشمه و....

حال از آنجاکه آن دو چشمه در کنار و نزدیکی بوته پدن بوده اند به آن پا پدن میگفتند و با همین دو نام به شرکت زغالسنگ فروخته شده اند. و پاپدانای پایین و وپابدانای بالا هم اشاره به همین است.