طغرالجرد

زادگاه ما

امکان سنجی توسعه و پیشرفت در بخش طغرالجرد
ساعت ۱٢:۳٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٩ شهریور ۱۳٩٢   کلمات کلیدی: امکان سنجی توسعه ،پیشرفت

 

"امکان سنجی توسعه و پیشرفت در طغرالجرد"

بنا هست  در این نوشته به مهمترین مبحث در خصوص زادگاهمان اشاره شود و آن موضوع "امکان سنجی توسعه و پیشرفت در طغرالجرد" می باشد.

چرا این "عنوان " انتخاب شده است و یعنی چه؟

از امکان سنجی " سنجش امکان  پیشرفت و یا عدم امکان پیشرفت" در این  بخش  منظور می باشد. چون بسیاری از دوستان با تجربه وصاحب نظر ،آن را ناممکن میدانند.

بدون شک همه  طغرالجردیها دوست دارند که زادگاهشان آباد ،سرزنده ،بانشاط و بالنده باشد .

شاید بشود افراد و دیدگاه ایشان را به سه دسته تقسیم کرد:

- گروهی که آنرا در حال پیشرفت می بینند ایشان به دلائل ،مصادیق و نمونه هایی اشاره میکنند که مبین رشد مداوم است. (بخش شدن - اصلاح شبکه ها - گاز رسانی و....)

- گروهی که بخش را در حال انحطاط و زوال می بینند  ولی معتقد به اصلاح وضع موجودند و  توسعه آن را ممکن میدانند.

- و گروهی  بخش را در حال انحطاط و نابودی دانسته و هیچ امیدی به اصلاح وضع موجود ندارند موانع مختلف و لاینحلی را فهرست میکنند و امکان تغییر موانع را ناممکن بلکه محال میدانند و  دندان زادگاه و برگشت به آن را حتی در ایام تعطیل کنده اند.

این اجمالی از تفاوت دیدگاهها بود که عرض شد . شرح و بسط این نظرات و پرداخت تفصیلی و ارائه مصادیق هر یک باعث اطاله کلام و خروج از موضوع اصلی است.

پیش نیاز مطلب طرح یک سوال اساسی است و آن این است که وقتی که در بستر و گذر زمان  "حال و پیشینه ی "طغرالجرد را تحلیل و بررسی میکنیم آیا سمت و سوی حرکت به سمت رشد ، تعالی و آبادانی است و یا به سمت اضمحلال ، ویرانی ، خرابی و متروکه شدن است؟ 

برای درک بهتر سوال :

تغییر و تحولات طغرالجرد را مثل سایر مناطق شاید حول مبانی ، محورها و  علل و عوامل ذیل بتوان تقسیم کرد:

1- تغییر و تحولات طغرالجرد بر مبنای اشتغال:

....و.....باید چنین باشد که  ویژگی اقلیمی ،جاذبه ها ، امکانات و منابع طبیعی علت سکونت اجداد ما در این منطقه باشد.

ویژگی اقلیمی منطقه طغرالجرد بستر ، قابلیت و امکان زندگی و توجه پیشینیان را دارا بوده است.

آب و هوای مناسب تنها خصوصیت و انگیزه برای انسانی که در چندین قرن قبل عزم سکونت در نقطه ایی را میکرده متصور است.

و این نقطه مرتفع با رشته کوهها و  بلندای قله ی کوههای طغرالجرد و هشونی اش  ابرهای پر برف و باران را  به سوی خود میکشید و سردی و خنکی هوا را باعث میشد و  تعداد زیادی چشمه ، قنات ، و رود را بوجود می آورد و حتی منشا آب در شعاع وسیع و غیر قابل باوری گردید.

اشتغال مردم از ابتدا ی تاریخ چندین قرنی سکونتشان تا .......کشف و استخراج منابع معدنی زغالسنگ در دهه چهل وابسته به کشاورزی ،دامپروری و تولید کلیه مایحتاج عمومی توسط  کلیه منابع انسانی و حیوانی اعمم از زن و مرد و کودک و جوان و پیر و چهار پایان و پرندگان بود.

استقلال تقریبا کامل اقتصادی با تکیه بر ویژگی اقلیمی

قنوات متعدد ، کاریز ، آب انبار ، سنگ نوشته هایی که بعضا به غارت رفتند ، نشان های وابستگی و دلبستگی اجداد ما برای تلاش جهت تداوم زندگی

تا اینکه ....

دهه چهل شد.

کشف وا ستخراج زغالسنگ نه تنها شیوه اشتغال بومیان را تغییر داد بلکه اقوام و نژادهای مختلفی را از سراسر کشور متوجه خود ساخت و ساختار منطقه را که بر ویژگی های اقلیمی استوار بود در هم ریخته و بلکه تخریب نمود و ساختاری بر پایه فعالیت های معدنی را بنیان نهاد. با ویژگیها و خصوصیات و دستاوردهای متفاوت. 

 

ادامه دارد...